Volný čas
RSS FeedRegion: Semilsko
Šírův mlýn v Prachovicích
V údolí mezi třemi strmými stráněmi – beneckou, štěpanickou a mrklovskou – někdy před Maří Magdalenou léta Páně 1849 syn chalupníka Františka Šíra, který přišel ze Slezska a živil se výrobou kolovratů, a jeho ženy, jež byla věhlasnou kořenářkou, dostavěl na potoce Cedronu mlýn.
Stará chalupa, zbudovaná na mýtině po bývalé prachárně, kterou blesk vyhodil do povětří, zmizela. Místu ale zůstalo jméno, a tak i mlýn začali zvát Prachovickým. Známý je z obrazu štěpanického učitele a krkonošského spisovatele Josefa Šíra.
Ke mlýnu patříval i vápencový lom u silnice do Horních Štěpanic. Kvalitní vápno se tam pálívalo ve dvou pecích a jezdili pro něj sedláci až od Jičína.
Prachovický mlýn zůstal dodnes v paměti širého okolí jako místo pravé sousedské pohody a výpomoci. Za války se sem chodilo za panem otcem i s posbíranými klásky a chudé pytlíky obilí se měnívaly za pecny chleba. Ani kontroly třetí říše, ani protektorátu nenašly nikdy nic, protože na černo semleté obilí i domácí chleba už dávno někde po chalupách pomáhaly zahnat hlad. A co víc, mlýn byl i za okupace jedinečnou zpravodajskou ústřednou.
Ten dům, i když velkoryse přestavěný, dodnes na první pohled svou mlynářskou minulost nezapře. Jen „záklopa“ ze štítu starého mlýna už dávno odpočívá pečlivě konzervována v depozitářích Krkonošského muzea: „Bůh opatruj toho domu přicházejícího i odcházejícího. Mír a pokoj v každém času, ať poslouchá Jeho hlasu.“
GPS: 50.64419555825521, 15.54440499325287
Vybrali jsme pro Vás